Riasa salicorne (Salicornia bigelovii, angl. salicorne) so slovenským botanickým názvom slanorožec (hovorovo slanomil alebo morská špargľa) patrí do čeľade merlíkovitých medzi tzv. halofyty. To sú rastliny, ktorým vyhovuje život v slanej vode na brehoch mora. Rastú na bahnitých či piesčitých pobrežných plošinách, ale aj v deltách vodných tokov predovšetkým od kanadského Nového Škótska po Floridu a Texas, ale aj v Európe. Do METRO sa spravidla dovážajú z Portugalska, Holandska a Francúzska. Za najchutnejší je považovaný slanorožec z pobrežia anglického grófstvo Norfolk, ostatne v Anglicku má jeho konzumácia veľkú tradíciu.

Sezóna tejto rastliny ručne zbieranej pri odlive vrcholí v júli a auguste, koncom septembra začínajú stonky drevnatieť. Pri zálievke slanou vodou a troške skúseností je možné ju pestovať v kvetináči zo semien. Vzhľadom na vysoký obsah oleja púta pozornosť vedcov ako rastlina budúcnosti využiteľná na výrobu oleja, ako krmivo aj zdroj biopaliva.

Riasa salicorne

Riasa salicorne

Salicornia bigelovii


Sezónnosť: nie

Pôvod: Portugalsko

Metóda lovu/chovu: zber

Tučnosť: -


Znaky

Jednoročná rastlina s tenkými dužinatými výhonkami pripomínajúcimi čiastočne prasličku a čiastočne divokú špargľu dorastá do výšky 60 cm a kvitne od augusta do septembra. Drobné lístky sa radia do taškovito sa prekrývajúcich pásikov priliehajúcich k stonke. Nenápadné obojpohlavné kvety bez okvetných plátkov opeľuje vietor. Semená obsahujúce jedovatý saponín dozrievajú do konca októbra.

Využitie

Chrumkavú riasu salicorne s výrazne slanou a príjemne kyslastou chuťou je potrebné skladovať pri teplote 2 – 8 °C. Okrem prekvapivo vysokého obsahu bielkovín a oleja salicornia (vyše 30 %) ponúka mnoho vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Hodí sa surová do zeleninových šalátov, výborná je podusená v pare (vzhľadom na vysoký obsah soli sa už nedosoľuje). Skvelo chutí s rybami a morskými plodmi v polievkach alebo v cestovinách, kam ju stačí pridať až tesne pred zliatím, pokvapkaná limetkovou šťavou výborne ladí s ustricami. Pozor, pri dlhšej tepelnej úprave zhorkne.

Tipy zo sortimentu, akcie a cena


Čerstvé ryby v METRO

V METRO vám ponúkame len tie najčerstvejšie ryby a morské plody – pozrite sa, ako prebieha ich kontrola.

Odkiaľ dovážame ryby

Ryby a morské plody pre vás dovážame z celého sveta – pozrite sa na krátke video.