Mandlovka európska (Glycymeris glycymeris, angl. dog cockle) je známa tiež pod názvom mandlovka obyčajná. Žije zahrabaná v piesku, štrku či bahne najčastejšie v hĺbkach 20 – 50 m, výnimočne až do 200 m. Tento lastúrnik sa vyskytuje od Nórska po Kanárske ostrovy a je možné ho výnimočne nájsť aj v Stredozemnom a Severnom mori. Živí sa fytoplanktónom, ktorý žiabrami filtruje z vody. Dožíva sa v priemere 25, výnimočne až 100 rokov.

Mandlovka európska

Mandlovka európska

Glycymeris glycymeris

Sezónnosť: nie

Pôvod: SV Atlantik

Metóda lovu/chovu: drapáky

Tučnosť: nízka


Znaky

Obe krídla robustnej schránky s rozmermi 6 – 8 cm sú rovnako vypuklé. Ich guľatý povrch zdobia výrazne sústredné ryhy, na spodnom krídle schránky menej zreteľné. Okraj mušle je tmavý, na ohmat zamatový – z neho je odvodený nemecký názov Samtmuschel (zamatová mušľa). Táto tmavá časť je pozostatkom pružnej vrchnej vrstvy škrupiny nazývanej periostrakum. Vnútorný okraj lastúry je vrúbkovaný. Farebnosť škvŕn na krémovom podklade býva rôzna, od okrovej cez hnedú až po červenkavú – podľa ich intenzity môže škrupina niekedy pôsobiť ako jednofarebná.

Využitie

Mandlovky sa často predávajú živé a uchovávajú sa pri teplote od 0 do 6 °C. Mäso má tuhšiu konzistenciu – tuhosť narastá úmerne veľkosti a veku lastúrnika a na tuhosť je náchylné tiež pri prevarení. Odtiaľ pochádza anglický, zľahka pejoratívny názov „psia mušľa“. Najčastejšie sa preto seká nadrobno do plniek alebo do rybích polievok. Ak sa však mandlovka pripraví podľa rád skúsených šéfkuchárov, je výborná. Ostatne, francúzsky názov „amande de mer“ či španielsky „almendra de mar“ znamená „morská mandľa“ a vychádza nielen z sladkastej a mandliam podobnej chuti, ale aj z tvaru, ktorý má mušľa pri pohľade z profilu. Po minimálne trojhodinovom naložení do marinády je možné mäso jesť aj surové, prípadne následne uvariť. Výborné je v smotanovej polievke alebo v omáčkach na cestoviny.Tipy zo sortimentu, akcie a cena


Čerstvé ryby v METRO

V METRO vám ponúkame len tie najčerstvejšie ryby a morské plody – pozrite sa, ako prebieha ich kontrola.

Odkiaľ dovážame ryby

Ryby a morské plody pre vás dovážame z celého sveta – pozrite sa na krátke video.