Kreveta bielonohá (Litopenaeus vannamei, angl. shrimp) – komerčne významný kôrovec z kmeňa článkonožcov a radu desaťnožcov – žije v pobrežných vodách a deltách riek Tichého oceánu od severného Mexika, kde sa najčastejšie loví, až po brehy stredného Peru. V Strednej a Južnej Amerike a v Ázii sa tieto krevety úspešne chovajú umelo v tzv. chovných rybníkoch.

Krevety

Kreveta bielonohá

Litopenaeus vannamei

Sezónnosť: nie

Pôvod: Ekvádor

Metóda lovu/chovu: chov

Veľkosť: 5 - 100 ks / kg

Tučnosť: nízka


Znaky

Krevety bielonohé majú rovnako ako ostatné druhy kreviet päť párov nôh a dve dlhé citlivé tykadlá, ktorými pri nočnom love hľadajú korisť. Na krátke telo nadväzuje dlhý chvostík. Ich klepetá sú na rozdiel od iných kôrovcov veľmi nenápadné, biely pancier zdobia krátke ryhy. Dorastajú do dĺžky 23 cm. Čerstvé kvalitné krevety majú lesklé a neporušené panciere bez škvŕn, čerstvosť sa pozná taktiež podľa príjemnej vône.

Využitie

Krevety sa predávajú lúpané aj s pancierom, čerstvé, mrazené alebo konzervované v náleve – najlepšiu chuť má pokrm z čerstvých nevylúpaných kreviet. Rýchlo podliehajú skaze, preto je potrebné ich spracovať ihneď v deň nákupu, alebo aspoň oddeliť chúlostivejšie hlavičky a použiť ich na vývar či prípravu krevetového masla. Neolúpané chvostíky bez hlavičiek je možné skladovať v najchladnejšej časti chladničky maximálne dva dni. Krevety sa môžu variť (príprava trvá 5 – 8 minút), smažiť, blanšírovať, pošírovať alebo grilovať, čo je časté v mnohých stredomorských receptoch. Pridávajú sa do talianskych cestovín alebo španielskej paelly, obľúbeným pokrmom je krevetový kokteil. Bez kreviet by sa neobišla ani ázijská kuchyňa. Je možné ich konzumovať aj surové, napríklad v sushi alebo v ceviche, pokrme populárnom v pobrežných oblastiach USA. Surové mäso má vždy výraznejšiu chuť a tuhšiu konzistenciu, preto sa používa marináda s prísadou citrónovej šťavy. Pokvapkanie citrónovou šťavou po uvarení zmierni typickú morskú vôňu kreviet.

Pozor! Krevety a ďalšie kôrovce obsahujú látky, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu!

Tipy zo sortimentu, akcie a cena


Hľadáte recept na krevety?

Príprava kreviet nie je tak ťažká, ako by sa mohlo zdať – pozrite sa na náš návod.

Príprava kreviet

Príprava kreviet nie je tak ťažká, ako by sa mohlo zdať – pozrite sa na náš návod.