Britvovka atlantská (Ensis directus, angl. Atlantic razor clam, Atlantic jack-knife clam) pôvodne pochádza z amerických a mexických vôd, z pobrežia severnej časti Atlantického oceánu od Kanady k Južnej Karolíne. Zrejme pomocou lodí bola zatiahnutá aj do Európy. Britvovkám vyhovuje piesčité či bahnité dno, do ktorého sa vedia s prekvapivou rýchlosťou (1 cm za sekundu) zavrtávať až do hĺbky 70 cm. Ich pohyb dokonca inšpiroval vedcov z Massachusetts Institute of Technology pri vývoji robotických kotiev. Hlavná sezóna britvovky atlantskej trvá od júla do septembra.

Britvovka atlantská

Britvovka atlantská

Ensis directus


Sezónnosť: nie

Pôvod: SV Atlantik

Metóda lovu/chovu: drapáky

Tučnosť: nízka 


Znaky

Názov britvovkovitých morských mäkkýšov vychádza z ich podlhovastého, mierne zahnutého tvaru pripomínajúceho britvu či iný nástroj s čepeľou. V prípade britvovky atlantskej názvu dokonale zodpovedá aj dlhý tvar, ostrý okraj škrupiny a farba lastúry pripomínajúca drevo. Na šírku meria okolo 2,5 cm, na dĺžku zhruba 18 cm. Obe časti škrupiny sú spojené elastickým väzom, ktorý umožňuje rýchle otváranie a zatváranie lastúry, čo sa spolu so silnou nohou mušle podieľa na jej enormných pohybových schopnostiach.

Využitie

METRO predáva britvovky atlantské živé. Skladujú sa pri teplote od 2 do 6 °C a vzhľadom na to, že sa počas života zahrabávajú do piesku, treba z nich pred prípravou dostať všetky jeho zvyšky. Poslúži na to hlboký tanier položený dnom nahor do veľkej misy. Naň položené britvovky sa zalejú studenou vodou s lyžičkou morskej soli a tanier sa uloží na 1 hodinu do chladu. Všetok piesok obsiahnutý v mušliach sa vyplaví pod tanier. Pevné biele a nasladnuté mäso je vynikajúce grilované, pečené na plechu aj s lastúrami, varené v pare, dusené či smažené na masle. Hodí sa tiež do omáčok na cestoviny. Pri žiadnej úprave nesklame chuťová kombinácia s cesnakom, špagetovou tekvicou, šalotkou či bazalkou.

Tipy zo sortimentu, akcie a cena


Čerstvé ryby v METRO

V METRO vám ponúkame len tie najčerstvejšie ryby a morské plody – pozrite sa, ako prebieha ich kontrola.

Odkiaľ dovážame ryby

Ryby a morské plody pre vás dovážame z celého sveta – pozrite sa na krátke video.