Treska obyčajná (Gadus morhua, angl. cod) je dravá ryba, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v severných vodách Atlantického oceánu od Špicbergov k západnému pobrežiu Veľkej Británie a pozdĺž brehov Grónska a severnej Ameriky. Mladé exempláre sa živia mäkkýšmi a malými krabmi, neskôr lovia aj menšie ryby. Každoročne od februára do začiatku apríla podnikajú obrovské húfy tresiek asi 600 km dlhú púť zo Severného ľadového oceánu k nórskemu súostroviu Lofoty, kde kladú ikry. Ich lov je prísne regulovaný, smú sa loviť len ryby určitých rozmerov a povoleným spôsobom (udice, dlhé šnúry s udicami a malé siete). Mäso voľne žijúcich tresiek, ktoré boli ulovené v krátkej, len niekoľko mesiacov trvajúcej sezóne zimného ťahu, je výnimočne kvalitné a chutné. Takej rybe sa hovorí „skrei“, čo v nórčine znamená „tuláčka“ či „pútnička“.

Nórsko je priekopníkom farmového chovu tresiek a zaviedlo rad prísnych opatrení, aby zaručilo jeho optimálny rozvoj pri rešpektovaní okolitých ekosystémov. Ryby musia mať dostatok priestoru, kvalitnú vodu a správne krmivo. Jednotlivé fázy chovu nesmú narušovať prírodné cykly ostatných živočíchov a farmovaným exemplárom sa zamedzuje únik do voľnej prírody, aby neoslabovali populáciu voľne žijúcich rýb.


Treska obyčajná

Treska obyčajná

Gadus morhua


Sezónnosť: nie

Pôvod: SV Atlantik

Metóda lovu/chovu: vlečné siete

Veľkosť: 2 – 10 kg/ks

Tučnosť: nízka


Znaky

Treska má tri oddelené chrbtové plutvy, hnedozelený, tmavo škvrnitý chrbát a svetlejšie brucho. Tlama sa nachádza na spodnej časti hlavy. Väčšinou dorastá do dĺžky necelých 80 cm, tresky zo severných morí bývajú menšie, atlantické vzácne dosahujú dĺžku 200 cm pri hmotnosti okolo 90 kg, priemerná ryba váži okolo 6 kg.

Využitie

Vďaka dostatku pohybu aj bohatej, pestrej a zdravej strave je biele tresčie mäso pevné, jemné a šťavnaté. Je chudšie ako mäso iných rýb tohto druhu a nemá mnoho kostí. Skvelo vonia a chutí a navyše obsahuje vitamíny B1, B2 a B12, ďalej draslík, sodík, horčík, vápnik a fosfor. Zo zhruba 200 g filiet je možné pripraviť širokú škálu pokrmov stredomorskej či ázijskej kuchyne. Ingrediencie nesmú prehlušiť jemnú chuť rybieho mäsa, ktorého vlastnosti najlepšie vyniknú pri šetrnom varení v teplote 71 – 82 °C alebo pri príprave v pare. Rybu je možné taktiež piecť, vyprážať, fritovať či grilovať tak vcelku, ako vo forme filiet. Tresčie mäso sa ľahko rozpadáva, preto šéfkuchári odporúčajú dôkladné dodržiavanie času tepelnej úpravy a opatrné zaobchádzanie: fileta na panvici alebo na grile by sa mala obracať iba raz, aby na tanieri dobre vyzerala.

Chuť mäsa sa najlepšie rozvinie, ak vnútri zostane priehľadné. Klasickým variantom je pečenie jemne osolenej a okorenenej tresky s kožou. Jemný a chutný pokrm vznikne varením tresčieho mäsa vo vývare so zeleninou a čerstvými bylinkami. Tradičným nórskym predkrmom je surová treska marinovaná vo vysokokvalitnom oleji.


Tipy zo sortimentu, akcie a cena


Čerstvé ryby v METRO

V METRO vám ponúkame len tie najčerstvejšie ryby a morské plody – pozrite sa, ako prebieha ich kontrola.

Filetovanie tresky

Naučte sa filetovat ryby podľa nášho návodu. Tresku môžete filetovat podobne ako morského vlka - pozrite sa, ako na to.