K najobľúbenejším a najdlhšie známym jedlým rybám patrí pražma kráľovská nazývaná taktiež pražma zlatá (Sparus aurata, angl. Seabream), ktorú starí Gréci zasvätili bohyni lásky Afrodite. Radí sa k typickým stredomorským rybám, hoci žije v rozsiahlej oblasti tiahnucej sa od Britských ostrovov cez Stredozemné more až ku Kapverdským ostrovom. Pri love pražiem sa najčastejšie používajú vlečné siete a prúty. Najviac voľne žijúcich exemplárov sa uloví v Grécku, Turecku, Taliansku a Severnej Afrike. Veľké množstvo týchto rýb na trhu však pochádza z akvakultúry.

Pražma zlatá

Pražma zlatá

Sparus aurata


Sezónnosť: nie

Pôvod: Grécko, Chorvátsko

Metóda lovu/chovu: chov

Veľkosť: 0,2 - 3 kg / ks

Tučnosť: stredná


Znaky

Pražma kráľovská vzhľadom zodpovedá rybám z čeľade pražmovitých a moraňovitých, ktoré majú oválne, vysoké a ploché telo a veľkú hlavu so strmým čelom. V malej, nízko položenej tlame s výraznými „perami“ sa skrývajú silné zuby, vďaka ktorým ryba dokáže odlúpnuť zo skál kôrovce a rozlúsknuť ich škrupiny. Okrem nich sa živí malými rybami a vodnými rastlinami. Ryby dorastajú do dĺžky 70 cm s hmotnosťou až 5 kg, väčšina exemplárov však nepresiahne 35 cm.

Pražmu kráľovskú zdobí typický zlatý pás tiahnuci sa od čela k očiam a zlaté prúžky na povrchu žiaber, preto sa jej taktiež hovorí doráda (zo španielskeho slova dorado – pozlátený). Tieto znaky však po zabití ryby rýchlo vyblednú.

Využitie

Jemné mäso s vynikajúcou chuťou obsahuje pomerne málo kostí a tuku, zato je bohaté na bielkoviny. Príprava je rýchla a jednoduchá, je však treba počítať s menšou pevnosťou mäsa a pri varení či príprave v pare používať nízku teplotu. Pražma sa najčastejšie smaží, griluje alebo pečie v kôrke zo zmesi morskej soli, bielkov a korenia, čo sú spoľahlivé postupy, pri ktorých sa mäso nerozpadne. Aby sa pri grilovaní neprichytila k roštu, je vhodné použiť špeciálnu grilovaciu mriežku alebo rybu s ďalšími ingredienciami zabaliť do alobalu. Pred pečením vcelku sa odporúča naplniť brušnú dutinu čerstvými bylinkami, citrónom alebo cesnakom.

Väčšie kusy sa hodia na filetovanie. Filety sa rýchlo ošmahnú najprv stranou s kožou na olivovom oleji. Po krátkej chvíli je potrebné panvicu odstrániť zo zdroja tepla, a hneď ako po boku začnú unikať bielkoviny, rybu rýchlo opiecť z druhej strany. Vďaka tomu mäso zostane vnútri priehľadné a šťavnaté.

Tipy zo sortimentu, akcie a cena


Hľadáte recept na pražmu?

Tiež máte radi ryby a morské plody, ale neviete ako ich pripraviť? Skúste naše recepty! Krok po kroku sa stanete majstrom kuchyne!

Filetovanie pražmy

Naučte sa filetovat ryby podľa nášho návodu. Naši rybári Vám predvedú ako rybu najlepšie naporcovať.