Mečúň obyčajný (Xiphias gladius, angl. swordfish) je jediný zástupca čeľade mečúňovitých. Ako milovník teplejších vôd obýva všetky svetové tropické moria aj moria mierneho pásu s teplými prúdmi. V Stredozemnom mori býva jeho rybárska sezóna počas leta, kedy má obdobie trenia. Dá sa objaviť nízko pod hladinou, ale aj v hĺbke vyše 550 metrov. Patrí medzi najrýchlejšie tvory v mori. Mečúň obyčajný nemá príliš rád spoločnosť, pohybuje sa sám alebo v malých skupinkách jedincov plávajúcich ďaleko od seba. Živí sa menšími rybami, ktoré najskôr omráči či usmrtí prudkými pohybmi svojho „meča“ a následne zožerie. Loví sa na udicu a nepatrí medzi jednoduché rybárske trofeje. Z hľadiska športového rybolovu patrí do kategórie veľkých modrých rýb, na ktorých lov musia turisti napríklad v Chorvátsku získať zvláštne povolenie.

Mečúň obyčajný

Mečúň obyčajný

Xiphias gladius


Sezónnosť: január – október

Pôvod: Indický oceán

Metóda lovu/chovu: háčiky a šnúry

Veľkosť: 20 - 100 kg / ks

Tučnosť: stredná


Znaky

Mečúňa obyčajného si nie je možné spliesť so žiadnym iným morským tvorom vďaka hornej čeľusti predĺženej do „meča“, ktorá môže dosahovať až tretinu dĺžky celej ryby. Mečúň má dlhé, guľaté telo, ktoré sa od hlavy smerom k chvostu zužuje, a dve menšie chrbtové plutvy. Tmavohnedé až čierne telo je hladké, bez šupín a smerom k bruchu sa zosvetľuje. Mečúň môže dorásť dĺžky až 4,5 metra a vážiť 650 kg. Najbežnejšie kusy bývajú dlhé okolo 3,5 metra.

Využitie

Mäso mečúňa býva podávané ako delikatesa. Podobne ako v prípade tuniaka štruktúrou nepripomína rybie mäso, je svalovité a krehké zároveň. Hodí sa na rýchlu a jednoduchú úpravu na panvici či grile, ktorá mäso nevysuší a vyzdvihne jeho vynikajúcu chuť. Najjednoduchšie je mečúni steak opiecť na grile a na tanieri pokvapkať olivovým olejom s bylinkami, zastriekať citrónovou šťavou a posypať vločkovou soľou. Môže sa taktiež smažiť alebo piecť, na Sicílii je obľúbená úprava s píniovými orieškami, sultánkami, cesnakom, bazalkou a paradajkami. Filety sa nakladajú do olivového oleja.

Tipy zo sortimentu, akcie a cena


Čerstvé ryby v METRO

V METRO vám ponúkame len tie najčerstvejšie ryby a morské plody – pozrite sa, ako prebieha ich kontrola.