Jazyk morský alebo solea obyčajná (Solea vulgaris, angl. common sole) je považovaná po celom svete za luxusnú rybu. Oblasti prirodzeného výskytu sa tiahnu od južného Nórska po Senegal, okrem toho žije taktiež v Stredozemnom mori. Loví sa pomocou vlečných sietí ťahaných po dne, kde sa najčastejšie vyskytuje. Často preniká aj do ústí riek. Žije samotársky – cez deň je nenápadne zahrabaný v piesku alebo v bahne, v noci potom vyráža na lov drobných živočíchov, napríklad červov, mäkkýšov, kôrovcov a malých rybiek.

Jazyk morský

Jazyk morský

Solea vulgaris


Sezónnosť: nie

Pôvod: SV Atlantik

Metóda lovu/chovu: vlečnej siete

Veľkosť: 0,1 - 2 kg / ks

Tučnosť: nízka


Znaky

Charakteristickým rysom jazyka morského obyčajného sú plne vyvinuté prsné plutvy, ktoré ostatným príbuzným rybám chýbajú. Sú pomerne malé, avšak hrajú dôležitú rolu v boji proti nepriateľovi. V prípade nebezpečenstva jazyk morský ležiaci na dne plutvu zdvihne – čierna škvrna na plutve pripomína jedovatého bodavca veľkého, čo prípadných útočníkov odradí. Jazyk morský dorastá do dĺžky 70 cm, má oválne pozdĺžne telo a oproti iným platesám je hrubší. Koža na pravej očnej strane je pokrytá veľmi drobnými šupinami sfarbenými do svetlo- až tmavohneda.

Využitie

Lahodné mäso je možné spracovať na mnohé spôsoby, k jeho prednostiam patrí aj minimum kostí. Pred kuchynskou úpravou je však vždy nutné stiahnuť z ryby kožu a využiť len čisté filety. Jazyk morský je obľúbený pečený, grilovaný či osmažený. Ako doplnok postačí bylinkové maslo či rôzne omáčky, napríklad holandská alebo bearnská. Výborne chutí taktiež pošírovaný – často sa týmto spôsobom spracováva vo forme závitkov, ktoré vnútri ukrývajú rôzne druhy zeleniny, napríklad zelenú špargľu, karotku alebo hráškové struky.

Tipy zo sortimentu, akcie a cena


Čerstvé ryby v METRO

V METRO vám ponúkame len tie najčerstvejšie ryby a morské plody – pozrite sa, ako prebieha ich kontrola.

Filetovanie morského jazyka

Naučte sa filetovať ryby podľa nášho návodu. Morský jazyk môžete filetovať podobne ako platesu – pozrite sa, ako na to.