Morský čert (Lophius piscatorius angl. angler) síce neoplýva veľkým pôvabom, svojou chuťou si však získal pozornosť konzumentov naprieč kontinentmi a patrí mu stále miesto na menu luxusných reštaurácií. Rozšírený je v oblasti siahajúcej od juhozápadu Barentsovho mora až po Gibraltár, vyskytuje sa taktiež v Čiernom a Stredozemnom mori. Hlavnou oblasťou výlovu je severný Atlantik. Najčastejšie žije vo veľkých hĺbkach a živí sa rybami pohybujúcimi sa v blízkosti morského dna, napríklad rajami alebo morskými úhormi.

Čert morský

Čert morský

Lophius piscatorius


Sezónnosť: nie

Pôvod: SV Atlantik

Metóda lovu/chovu: vlečnej siete

Veľkosť: 0,5 - 20 kg / ks

Tučnosť: nízka


Znaky

Osobitá dravá ryba má sploštené telo prispôsobené morskému dnu, veľkú hlavu a širokú tlamu lemovanú radom ostrých zahnutých zubov. Nad očami sa nachádza dlhý, voľne pohyblivý lúč, ktorý jej slúži ako „udica“ na menšie ryby. Vďaka olivovo hnedému sfarbeniu je čert v okolitom prostredí dokonale maskovaný a v okamihu, kedy sa ryba priblíži, otvorí ústa a vtiahne ju dovnútra. K nápadným znakom patria výrazné prsné plutvy a prudké zoštíhlenie tela smerom k chvostu. Bežne dorastá do dĺžky 1 m, existujú však aj exempláre s dvojnásobnými rozmermi. Štandardná hmotnosť sa pohybuje okolo 40 kg, z toho dve tretiny pripadajú na čertovu hlavu.

Využitie

Morský čert patrí k vybraným rybím delikatesám a z hľadiska kulinárskeho spracovania ponúka všestranné možnosti – jeho plná chuť pripomína homára a dobre chutí aj s výraznejšími ingredienciami. Vďaka vyššiemu obsahu tuku zostáva šťavnatý. Okrem chrbtice nemá žiadne kosti, čo jeho potenciál ešte zvyšuje. Konzumuje sa iba časť bez hlavy, ktorá poskytuje známe jemné mäso s pevnou konzistenciou. Hodí sa na grilovanie, smaženie v trojobale, pečenie a dusenie, stretnúť sa s ním je možné v slávnej francúzskej polievke bouillabaisse a obľúbený je aj v dusených zmesiach so zeleninou a bylinkami.

Tipy zo sortimentu, akcie a cena


Čerstvé ryby v METRO

V METRO vám ponúkame len tie najčerstvejšie ryby a morské plody – pozrite sa, ako prebieha ich kontrola.

Filetovanie morského čerta

Naučte sa filetovať ryby podľa nášho návodu. Naši rybári vám predvedú, ako rybu najlepšie naporciovať.