72 hodín od ulovenia vo vašom veľkoobchodnom stredisku METRO!

Či už moderne ako sushi, alebo kvalitne ďalej spracované do teplých pokrmov: Čerstvá ryba je pôžitok. Aby sme vám mohli každý deň ponúknuť veľký výber čerstvých rýb, musia dodávatelia spoločnosti METRO Cash & Carry denne zvládať jednu z najväčších výziev potravinárskej logistiky: transport čerstvo ulovených morských plodov a rýb z rybárskej lode na pulty veľkoobchodných stredísk METRO.

Cesta lososa

Pozrite sa na cestu lososa od ulovenia až na pulty našich veľkoobchodných stredísk.

Ako sa k vám ryby dostávajú

Pozrite sa na reportáž Romana Vaňka o morských rybách v METRO.


Cesta ryby

Prepraviť čerstvú rybu z rybárskej lode na pult s čerstvými rybami je jedna z najväčších výziev potravinárskej logistiky. Tovar, ktorý sa rýchlo kazí, sa musí prepravovať pri vysokej vlhkosti vzduchu pri teplote blízkej bodu mrazu prekrytý ľadom. Pritom sú top čerstvý tovar a najlepšia dostupnosť tovaru pre zákazníka na prvom mieste.

Ráno dorazia čerstvé ryby z európskych krajín, ako je Španielsko, Taliansko, Francúzsko, Holandsko, Nemecko, Veľká Británia a Nórsko. Taktiež úlovky zo zámoria, ako je Srí Lanka, Nový Zéland, Dubaj, Kanada a Brazília, sa dostanú do logistického centra v tomto čase. Čerstvá ryba podlieha prísnym pravidlám kvality a hygienickým predpisom, napríklad vstupná teplota smie byť v prípade čerstvej ryby maximálne 2 stupne Celzia. Ihneď po príjazde do logistického centra kontrolujú skúsení inšpektori spoločnosti METRO Cash & Carry tovar podľa stanovených štandardov kvality a najnovších poznatkov z logistiky s riadenou teplotou. V samostatnej skúšobnej miestnosti sa kontroluje teplota, pevnosť, vzhľad, vôňa, netto hmotnosť, označenie, rez, balenie a údaje o porážke dodanej ryby. Ďalej vykonáva akreditované odborné rybie laboratórium pravidelne mikrobiologické, fyzikálne a senzorické laboratórne skúšky.

Už po necelých 12 hodinách od príjazdu do logistického centra sa ryba ďalej prepravuje v špeciálnych chladiacich boxoch. Vo veľkoobchode prebieha ďalšia kontrola kvality. Takmer všetky druhy rýb sú takto do 72 hodín po ulovení k dispozícii na trhu. Ryba sa k zákazníkovi dostane tak čerstvá, že väčšina tovaru sa môže spotrebovať ešte niekoľko dní po kúpe.

Z Francúzska do Bratislavy za 72 hodín

Pozrite sa na cestu francúzskych rýb od výlovu až na predajné pulty – a to všetko za 72 hodín!

Petit Bateau

Petit Bateau je len 15 metrov dlhá loď loviaca vždy len pri pobreží. Po dosiahnutí miesta výlovu sa spustia dvadsaťmetrové siete a vďaka lanám sa siete dostanú až 100 metrov od lode. Takto natiahnuté sa ťahajú za loďou 2 – 4 hodiny.

 

Rybie aukcie
Ide o denné úlovky a každý úlovok sa tu predá. Dĺžka aukcie závisí od denného úlovku, ktorý je ovplyvnený najmä počasím.
Spracovanie
Tu sa podľa požiadaviek zákazníkov úlovok pitve, filetuje, porciuje a balí.
Rungis
Rungis je největší evropský trh na ryby, ovoce a zeleninu, maso, drůbež a květiny.
Rybia platforma
Sem se svážejí čerstvé ryby z celé Evropy. METRO kontroloři pečlivě sledují kvalitu, hmotnost a způsob balení. Probíhá zde i kuchání, porcování, filetace a součástí platformy je také vivárium pro živé humry.
METRO obchod
Ryby jsou dodávány během noci a na pultech jsou vystaveny již od začátku otevírací doby.

Ako sa presvedčiť, že je ryba čerstvá

Čerstvé ryby v METRO


Čerstvé ryby a morské plody v akcii

Sortiment rýb, dostupnosť a cena


Pečať kvality: Rozpoznajte poctivé rybárčenie pri nákupe

Potreby zákazníka a rozmanitosť sortimentu sú v spoločnosti METRO Cash & Carry v súlade s ochranou biodiverzity a prírodných zdrojov. Trvalá udržateľnosť funguje pod heslom „Spoločne konať dobro“. Pri nákupe rýb uprednostňuje preto spoločnosť METRO Cash & Carry partnerov, ktorí spĺňajú náročné štandardy vybraných organizácií a zoskupení výrobcov. Ako pri love v prírode, tak v oblasti akvakultúry. Aby sme pre vás zviditeľnili tému trvalej udržateľnosti, sú všetky produkty vo vašom veľkoobchode METRO Cash & Carry jednoznačne označované.

Certifikovaný lov v prírode

Friend Of The Sea

Friends of the Sea

Friend of the Sea (FOTS) je nezisková nevládna organizácia, ktorá si dala za úlohu zachovanie morského životného prostredia.

Teraz sa radí k najvýznamnejším medzinárodným projektom pre certifikáciu produktov z udržateľného rybolovu a akvakultúry.
 

Naturland

Naturland

Naturland existuje od roku 1982 a v súčasnosti je celosvetovo jednou z najvýznamnejších organizácií ekologického poľnohospodárstva. Dodržiavaním prísnych predpisov bolo dosiahnuté zodpovedné hospodárenie sa stavmi ostrieža nílskeho. Predpisy sa zasadzujú, okrem iného, o trvalo udržateľné užívanie rybích populácií a celého ekosystému a upúšťanie od kritických a ekologicky škodlivých metód rybolovu.

Certifikovaná akvakultúra

GLOBALG.A.P.

GlobalG.A.P.

Súkromná organizácia, ktorá celosvetovo určuje dobrovoľné štandardy pre certifikáciu hospodárskych produktov, akvakultúry a chovu hospodárskych zvierat až po kŕmne zmesi, osivo a sadenice v oblastiach metód výroby, výrobnej bezpečnosti, pracovnej bezpečnosti, ochrany životného prostredia a hygieny.

To sa týka taktiež produkcie rýb z akvakultúry. Dôležitou súčasťou štandardov akvakultúry organizácie GLOBALG.A.P je certifikácia celého dodávateľského reťazca (Chain of Custody), vďaka čomu je možné prejsť certifikačný status produktu spoľahlivo v celom reťazci od výrobcu až k obchodnému pultu.

Bio

Certifikácia Bio

Pečať Bio vytvorená podľa špecifikácií nariadenia Európskej únie pre kontrolovanú výrobu a pestovanie ekologických výrobkov. Má jasné stanovisko: „Na čom je napísané Bio, tam je taktiež Bio vnútri.“

Iba výrobcovia, ktorí spĺňajú kritériá ekologických nariadení Európskeho spoločenstva, môžu označovať svoje výrobky pečaťou Bio. Všetky veľkoobchody METRO Cash & Carry sú certifikované na pečať Bio.

 


IFS Cash&Carry Wholesale

IFS - International Food Standard

Organizácia International Food Standard (IFS) slúži na overovanie a certifikáciu systémov na zaistenie bezpečnosti potravín, ako aj kontrolu a dodržiavanie predpisov pri výrobe potravín. Kladie zvláštne požiadavky na procesy zaisťovania kvality.
BRC FOOD

BRC - British Retail Consortium

Vysoké nároky na kvalitu potravín, ale taktiež nepotravinárskych výrobkov, charakterizujú štandardy organizácie British Retail Consortium (BRC).

Predpisy pre audity v oblasti spotrebného tovaru platia od roku 2003. Dôraz je kladený na bezpečnosť, dodržiavanie pravidiel a vysokú kvalitu. Popredné podniky z oblasti obchodu a priemyslu spolupracujú s komisiami tejto iniciatívy a zaisťujú realizáciu štandardov vo svojich dodávateľských reťazcoch.