Talianske syry

Tradícia výroby syra siaha v prípade Talianska až do obdobia starého Ríma. Výživné a trvanlivé syry patrili do základného proviantu rímskych armád a ich sláva sa čoskoro rozšírila do okolitých krajín. V súčasnosti sa v Taliansku vyrába viac než 450 druhov syrov, čo z neho robí jednu z najvýznamnejších syrárskych veľmocí. 

Italské sýry

OBĽÚBENÉ TALIANSKE SYRY

VIAC O TALIANSKYCH SYROCH

Typické syry

Syrárska tradícia sa v Taliansku teší veľkej úcte a veľmi sa tu dbá na pôvod a kvalitu domácich produktov aj na ochranu originálnych názvov. Prvý dekrét týkajúci sa syra bol vydaný už v roku 1925 a o štvrťstoročie neskôr uvidel svetlo sveta zákon o ochrane kontrolovaného pôvodu, vďaka ktorému nesú vybrané výrobky známku D. O. C. Syry s týmto označením musia byť nielen vyrobené v konkrétnej oblasti, ale súčasne spĺňať predpísané postupy výroby.

Regionálna pestrosť

Vďaka rozmanitým prírodným podmienkam sa v Taliansku vyrába nepreberná škála syrov a každý región sa pýši vlastnými špecialitami. Oblasť okolo Pádskej nížiny produkuje predovšetkým syry z kravského mlieka (Gorgonzola, Taleggio, Provolone, Grana Padano), na Sicílii, Sardínii a v Toskánsku zas prevažujú ovčie produkty (Pecorino, Marzolino). Juh Talianska má ideálne podmienky na chov byvolov a je hlavným producentom pravej mozzarelly.

Syry v talianskej kuchyni

Mliečne produkty so syrmi v čele majú v talianskej kuchyni široké využitie. Uplatňujú sa ako súčasť omáčok či náplní do pečeného mäsa, používajú sa na prípravu sladkých dezertov a, samozrejme, ako doplnok rozličných druhov cestovín. Tepelne neupravené syry sa podávajú v spoločnosti vybraného vína a čerstvého alebo sušeného ovocia, a to ako chuťovka alebo ako samostatný chod počas obeda či večere.

Široký výber

Sortiment METRO zahŕňa prvotriedne syry, ktoré patria do špičky talianskej produkcie. Ich výberu venujeme náležitú pozornosť, starostlivo vyberáme dodávateľov a kontrolujeme dodržiavanie všetkých predpísaných noriem týkajúcich sa prevozu aj skladovania. Z našej ponuky si vyberú nielen gurmáni, ale aj majitelia a šéfkuchári reštaurácií špecializovaných na autentickú taliansku kuchyňu, ktorá si zakladá na kvalitných a čerstvých surovinách.
Card
Staňte sa zákazníkom

Registrovať sa