Francúzske syry

Francúzsko je jednou z najväčších syrových veľmocí – vyrába sa tu okolo 400 rôznych druhov. Syry predstavujú neoddeliteľnú súčasť jedálneho lístka a vďaka kombinácii s vhodne snúbenými vínami a typickou chrumkavou bagetou sa ich konzumácia zaradila medzi vrcholné gurmánske zážitky. V sortimente METRO nájdete pestrý výber francúzskych syrov rozličných typov, od čerstvých cez tvrdé až po vyzreté mäkké syry s ušľachtilou plesňou.

Francouzské sýry

OBĽÚBENÉ FRANCÚZSKE SYRY

VIAC O FRANCÚZSKYCH SYROCH

Francúzsky syrový tanier

Francúzska večera sa skladá z niekoľkých chodov, medzi ktoré patrí aj výber syrov. Tradičný syrový tanier musí obsahovať minimálne štyri odlišné druhy – čerstvý, tvrdý, plesňový a dobre uležaný mäkký syr. Syry sa na misu obvykle ukladajú v smere hodinových ručičiek, ľahšími a jemnejšími druhmi počínajúc a výraznými končiac. V sortimente METRO nájdete profesionálne zostavené syrové kolekcie v rôznych kombináciách aj hmotnostných kategóriách (od 335 g až po viac než 1 kg). Vhodné sú ako darček pre gurmánov, vynikajúcu voľbu predstavujú aj pre reštauratérov, ktorí chcú svojim hosťom ponúknuť špičkové syrové produkty. 

Typické syry

Viac než desatina francúzskych syrov nesie pečať kvality A. O. C. (Appelation d’Origine Contrôlée, teda kontrolované označenie pôvodu). Prvá ochranná známka bola udelená v roku 1925 syru Roquefort. Postupom času nasledovali ďalšie produkty, a tak sa každý francúzsky región pýši vlastnou syrovou špecialitou. Patria medzi ne napríklad Camembert de Normandie, Brie de Meaux, Beaufort Fromi, Reblochon de Savoie alebo Selles-sur-Cher. V súčasnosti je francúzske označenie A. O. C. z dôvodu jednoty v rámci Európskej únie nahradzované značkou A. O. P. (Appelation d’Origine Protégée), ktorej význam je totožný.

Zrenie je veda

Výroba prvotriednych syrov vyžaduje veľa práce – mnohokrát ide o niekoľkomesačné obrady za špecifických podmienok. Za intenzitou chuti a vône, správnou konzistenciou, farbou aj perfektným vzhľadom stoja tradičné postupy a dokonalá starostlivosť. Základom úspechu je popri špičkových vstupných surovinách aj vhodná pivnica, v ktorej musí byť optimálna teplota a vysoká vlhkosť zodpovedajúca konkrétnemu typu syra. Počas zrenia venujú výrobcovia svojim špecialitám náležitú pozornosť. Syry sa priebežne utierajú utierkou a obracajú, vybrané druhy sa zasypávajú špeciálnym popolom alebo umývajú slanou vodou, vínom, pálenkou či brandy.

Garancia kvality

Francúzske syry patria medzi prvotriedne delikatesy z ponuky METRO. Ich výberu venujeme náležitú pozornosť, starostlivo vyberáme dodávateľov a kontrolujeme dodržiavanie všetkých predpísaných noriem týkajúcich sa ich prevozu aj skladovania. Vďaka tomu máte istotu špičkovej kvality všetkých ponúkaných produktov.
Card
Staňte sa zákazníkom

Registrovať sa