jeleň

Jelen
Jeleň lesný a jeleň sika patria k najväčším lovným druhom zveri u nás. Ich mäso sa vyznačuje výraznou chuťou a možno ich spracovať tak na minútky, ako aj na pečené mäso alebo guláše. 
Jelen

Vedeli ste, že...?

✔ Nutričné hodnoty radia zverinu k najzdravším mäsám, ktoré sú vhodné aj pre diétnu kuchyňu.

✔ Mäso zveriny je bohaté na železo, zinok, vitamíny skupiny B a celý rad dôležitých aminokyselín ovplyvňujúcich tvorbu a regeneráciu buniek a priaznivo pôsobiacich na imunitný systém.

✔ Zdrojom zveriny zo Slovenskej republiky ponúkanej v METRO je výhradne veterinárne riadne kontrolovaná lovená zver spĺňajúca všetky podmienky zdravotnej bezchybnosti.

Znaky

Jelenie mäso má pevnú a hrubo vláknitú štruktúru a je preň charakteristická tmavočervená až čiernohnedá farba. Vlastnosti a sfarbenie sa menia v závislosti od veku zvieraťa – mäso mladších kusov (okolo 2 – 3 rokov) je svetlejšie, krehkejšie a jemnejšie a stačí mu kratší čas tepelnej úpravy.

Využitie

Najoceňovanejšou časťou jelenieho mäsa je chrbát, ktorý možno upiecť vcelku a hodí sa tiež na minútky pripravené na panvici či grile. Podobne sa spracováva stehno – spodný šál na pečenie či dusenie, vrchný šál a orech na rezne, medailóniky alebo steaky. Pliecko, bok a krk sú skvelé do gulášov a ragú, môžu sa namlieť a využiť na originálny zverinový burger. Uplatní sa tiež v paštétach a terinách, pliecko rozkrojené na plát je vhodné na prípravu rolády.
Ďalšie inšpirácie

Inšpirujte sa
Mäso a hydina

Viac
Recepty

Objaviť