Najbližšie akcie - Ploskozubec/Kanica sonneratův a hnědotečkovaný s hlavou

Príďte sa pozrieť, ako sa porciujú a následne pripravujú veľké ryby a môžete ich na mieste hneď ochutnať.

Kanic sonneratov (Cephalopholis sonnerati, angl.. Tomato grouper) sa vyskytuje v pobrežných oblastiach Indického oceánu, Tichého oceánu a východného pobrežia Afriky. Zafarbenie je typicky červené až červeno-oranžové, často s mnohými belavými škvrnami. Strava týchto rýb predovšetkým zahrňuje drobné ryby a kôrovce ako sú kraby, či krevety. Kanic sonneratov dorastá do veľkosti 60cm a  hmotnosti 5 kg.

Kanic hnedobodkovaný (Epinephelus chlorostigma, angl. Brownspotted grouper) sa vyskytuje v oblasti Indického oceánu a západného Tichého oceánu. Zafarbenie rýb je sivobiele s miernym nádychom zelenej, s veľkým množstvom hnedavých škvŕn a piatimi svetlo hnedými zvislými pruhmi. Podobne ako u kanica senneratovho jeho potravu tvoria drobné ryby a kôrovce. Kanic hnedobodkovaného dorastá do maximálnej dĺžky 80 cm a hmotnosti 7 kg.
 
Kanica je možné pripravovať varením v pare, vyprážaním, pečením a grilovaním. Po tepelnej úprave sa biele mäso kanica vyznačuje pevnou konzistenciou s jemnou chuťou, ktorá je ľahko nasladnutá.

Dni rýb v MAKRO Ústí nad Labem

Pozrite sa ako prebiehal Deň veľkých rýb v MAKRO Ústí nad Labem.

losos-3
Ploskozubec modropruhý (Scarus ghobban, angl. bluebarred parrotfish) sa vyskytuje predovšetkým v tropických moriach. Vyznačuje sa veľmi pestrým zafarbením šupín najčastejšie modro žlté a žltooranžové odtiene. Dominantným znakom sú zrastené tvrdé zuby pripomínajúce zobák papagája. Dorastá až do dĺžky 90 cm a hmotnosti 20 kg.

Táto exotická ryba poskytuje znamenité, jemné a vláčne biele mäso, ktoré vzdialene pripomína kuracie. Je vhodné pre všetky druhy kulinárskych úprav, skvelo sa hodí k vyprážaniu, grilovaniu a pečeniu, menšie kusy sa dajú pozvoľna dusiť či využiť k príprave rybacej polievky.


Kedy a kam na Ploskozubca a Kanica?

Štvrtok 20. 10. 2016
  • 10:00 hod - Ivanka pri Dunaji
  • 10:30 hod - Košice
  • 12:00 hod - Nitra
  • 11:00 hod - Žilina, Devínska Nová Ves

 

Piatok 21. 10. 2016

  • 14:00 hod - Zvolen

    Akcia je úplne zadarmo. Tešíme sa na vás!